Ухапванията от комари са обичаен проблем особено през топлите месеци или в места с висока влажност.
Комарите имат много кратък жизнен цикъл. Той е от порядъка на 4-6 седмици, за които насекомите преминават през четири различни фази на развитие. Само в последната от тях, те представляват заплаха за човека, тъй като паразитират върху човешката кожа.
Комарите могат да носят вируси, бактерии и паразити в слюнката си. Когато ухапят човек, те могат да предадат тези патогени в тялото, причинявайки тежко и дори животозастрашаващо заболяване.
В проучване е установено, че над 200 милиона случая на малария са пренесени от комари. Според тези данни, СЗО заключава, че комарите са едни от най-смъртоносните животни на земята.
Когато комар ни ухапе, той изсмуква кръв от тялото ни и инжектира част от слюнката си, в която се съдържат антикоагулант и протеини.Тези протеини са чужди вещества за организма ни. Те задействат имунната ни система, която започва да се бори с тях, освобождавайки хистамин, който е основен медиатор на алергичните реакции и е причина за появата на оток и сърбеж.
Комарите, които хапят, са женските. Мъжките, от своя страна, се хранят с цветен прашец и плодов нектар. Комарите са временни паразити. Женските смучат кръв, за да изхранват яйцата си.
Комарите се ориентират за присъствието на жертвата си по въглеродния диоксид и различни летливи органични вещества, излъчвани чрез потта. Излъчването на млечна киселина силно привлича комарите. Сред лицата, които произвеждат по-високи нива на млечна киселина, са жените по време на бременността, както и по-високите хора. Спортистите също са предпочитана плячка за комарите, особено след тренировка.
Най-очевидният симптом на ухапване от комар е появата на червена издутина на кожата (папула). Тази издутина може да бъде малка или по-голяма, в зависимост от реакцията на организма към ухапването.
Обикновено ухапването е леко болезнено и съпроводено с сърбеж, който при повечето хора е временен и не е опасен.
Как да се предпазим:
1. Използвайте репеленти против комари със съдържание на DEET или други одобрени активни съставки.
2. Носете дрехи с дълги ръкави и панталони, особено вечер, когато комарите са най-активни.
3. Поставете комарници на прозорците и вратите във вашия дом, за да предотвратите влизането на комари.
4. Избягвайте престоя близо до замърсени водни площи, където комарите имат тенденцията да гнездят.
5. Поддържайте растителността в близост до дома ви добре окосена.
6. За да предотвратите болести, пренасяни от комари, уверете се, че имате подходящата ваксина, преди да пътувате в чужбина.
7. Използвайте противоалергични медикаменти (антихистамини)
Хомеоптаията е сигурен помощник в борбата с ухапванията от насекоми, вкл. и комари. За щастие, съществуват хомеопатични лекарства, които действат бързо и ефективно, но без страничните ефекти на противоалергичните лекарства.
Хомеопатична схема при ухапвания от насекоми, вкл. комари:
Apis mellifica 9 CH : 5 гранули на всеки половин час
Poumon histamine 9 CH : 5 гранули 3 пъти на ден
При ухапване от комар:
Ledum palustre 5 CH : 5 гранули 3 пъти на ден