Гастроезофагеална рефлуксна болест и хомеопатични възможности за лечение

КАКВО Е ГАСТРО-ЕЗОФАГЕАЛНА РЕФЛУКСНА БОЛЕСТ

Гастро-езофагеалната рефлуксна болест е често заболяване, от което страдат около 30-40% от населението. Характеризира се с обратно придвижване на стомашно и дуоденално съдържимо през долния хранопроводен сфинктер.

Какви са болестните промени?

imagesEзофагеалният сфинктер играе ролята на антирефлуксна бариера между различните налягания в стомаха и хранопровода. Нормално налягането в хранопровода е с 10-25 ммHg по-високо от това в стомаха. Физиологично разхлабване на езофагеалният сфинктер настъпва при акта на гълтане. Физиологичен рефлукс може да се наблюдава и при здрави хора след прием на вино, мазна храна, шоколад, цитрусови плодове. Различават се следните състояния, свързани с гастро-езофагеалния рефлукс:

  • гастро-езофагеален рефлукс – изразява се само с обратно връщане на стомашно съдържимо в хранопровода;
  • физиологичен рефлукс – при прием на някои храни;
  • рефлуксна болест – повтарящ се рефлукс със субективни оплаквания;
  • рефлукс-езофагит – рефлуксна болест с микроскопски белези за възпалителна инфилтрация в стената на хранопровода.

Недостатъчността на антирефлуксната бариера може да се дължи на различни причини – неадекватно разхлабване на долния езофагеален сфинктер извън акта на гълтане, прекалено ниско налягане в долната част на хранопровода, т.е. не се поддържа бариера между зони с различни налягания, абнормни контракции на сфинктера. Увреждането на езофагеалната лигавица – езофагит, се причинява от агресивното действие на стомашното съдържимо. За рефлукса на стомашно съдържимо способстват и заболявания на стомаха, които затрудняват неговото изпразване.

  • ПРИЧИНИ

Причините за патологичен рефлукс са:

Ниско налягане на долния хранопроводен сфинктер, анатомични вариации в дължината на частта от хранопровода под диафрагмата; забавено изпразване на стомаха, увеличено вътрекоремно налягане, повишена стомашна киселинност. Рефлукс се среща по време на бременност, тъй като има повишаване на вътрекоремното налягане от плода, както и намален тонус на долния хранопроводен сфинктер от ендокринни фактори.

Храните и лекарствата, които намаляват налягането в долната част на хранопровода или увреждат лигавицата на хранопровода са:

660_ed9d58057c54d1d7e12bcaf5f2f8bbb2-620x305Храни

  • Мазнини – намаляват тонуса на долния сфинктер на хранопровода и забавят изпразването на стомаха
  • Шоколад
  • Мента
  • Алкохол
  • Кафе
  • Цитрусови плодове
  • Домати
  • Газирани напитки
  • Зеле, броколи, карфиол

zdrawoslovno_hranene

Лекарства:

  • Прогестерон
  • Медикаменти с/у високо кръвно налягане и стенокардия – Бета-блокери; Калциеви антагонисти
  • Никотин
  • Морфин
  • Диазепам
  • Теофилин
  • СИМПТОМИ:kiselini
  • Парене зад гръдната кост
  • Връщане на кисело стомашно съдържимо към хранопровода (регургитация)
  • Болка зад гръдната кост. Може да се съчетае с паренето или да се появи самостоятелно. Наподобява болката при язва, жлъчна криза, стенокардия, инфаркт.

Връщането на стомашния сок към хранопровода през нощта може да доведе до симптоми на нощна кашлица, сутрешен пресипнал глас. Понякога се  появяват белодробни симптоми от аспирация (преминаване на стомашно съдържимо в дихателните пътища), които може да доведат до развитие на бронхиална астма. Други оплаквания са хъркане през нощта, чувство за притискане в областта на глътката.

УСЛОЖНЕНИЯ на заболяването

  • Язва на хранопровода, която се проявява с болка, разпространяваща се към гърба;
  • Развитие на стриктури (стеснения)
  • Синдром на Барет – най-тежкото усложнение, при което се променя епителът на хранопровода и може да се стигне до развитие на злокачествен процес.

 ДИАГНОСТИКА

evreler

Диагнозата се поставя чрез 24 – часовото мониториране на рН на хранопровода. Ендоскопското изследване е метод за доказване на видимите изменения на лигавицата на хранопровода.

С какво може да се обърка?

На първо място трябва да се изключат причини и състояния, които могат да предизвикат рефлукс – повишаване на интраабдоминалното налягане при бременност, асцит, затлъстяване, след хирургични интервенции в областта на хранопровода, при някои системни заболявания като склеродермия и др. Нарушената моторика на хранопровода също може да бъде причина за рефлукс и да се дължи на нервно-функционални нарушения с неясна причина. Обикновено те протичат като дифузен спазъм на хранопровода или съкращения на хранопровода с голяма амплитуда. Някои заболявания на хранопровода също могат да предизвикат рефлукс – карцином, язва, дивертикул. Не трябва да се забравя, че подобна симптоматика – пареща ретростернална болка, може да има и при исхемична болест на сърцето. Уточняването на диагнозата е задължително.

  • ЛЕЧЕНИЕ

Правилното лечение на гастроезофагеалната рефлуксна болест е съчетание от промени в начина на живот и медикаментозна терапия. В краен случай се стига и до хирургична намеса.

Прекратяване на тютюнопушенето;

Намаляване приема на алкохол и мазнини;

Редукция на телесна маса при пациенти с наднормено тегло;

Избягване на стегнати дрехи и колани.

Препоръчват се три основни хранения дневно и две леки закуски.

Избягване на прием на храна и течности 3 часа преди сън.

Повдигане с 15-20см на главата и горната половина на тялото по време на сън.

  • Медикаментозно лечение

Медикаменти, които подтискат стомашната секреция. Към тях се отнасят инхибиторите на протонната помпа (омепразол, езомепразол, пантопразол, ланзопразол, рабепразол); хистамин-2- рецепторните антагонисти (ранитидин, фамотидин). Прилагат се прокинетици, които увеличават тонуса на долния хранопроводен сфинктер и ускоряват изпразването на стомаха.

Инхибиторите на протонната помпа са най-ефективната терапия на ГЕРБ и водят до най-бързо облекчаване на рефлуксните симптоми и до подобряване на качеството на живот. Обикновено между 6 и 12 месеца след спиране на фармакологичното лечение, симптомите на заболяването се връщат в около 80% от случаите.

При недостатъчен ефект на консервативното лечение и тежки изменения на хранопровода се провежда хирургично лечение. Операцията се нарича фундопликация по Nissen. При нея се променя ъгълът на свързване на хранопровода със стомаха, което намалява рефлукса. Едно от усложненията на операцията е т.нар синдром на Roemheld – чувство на тежест, поради събиране на въздух в стомаха, което довежда до сърдечни оплаквания.

Как да се предпазим?

Развитието на гастро-езофагеалната рефлуксна болест в повечето случаи се дължи на функционални нарушения на хранопровода и долния езофагеален сфинктер, които са с неизяснена причина. Препоръчително е спазване на някои диетични мерки, които предпазват от рефлуксни оплаквания – намаляване на телесната маса, избягване на мазни храни,на късното вечерно хранене, да се избягва злоупотреба със сладки храни, никотин, вино, алкохол, след хранене да не се ляга веднага, да се спи с леко повдигната глава, да не се носят стегнати дрехи, колани и др.

downloadХомеопатична терапия

Хомеопатията предлага избор от средства за лечение и болезнени симптоми на киселини в стомаха и рефлукс. При избора на правилното лекарство за лечение на киселини в стомаха, трябва да се вземат предвид всички аспекти от проблема на пациента.

Nux vomica- Едно от основните средства за защита при повечето храносмилателни проблеми е Нукс Вомика. Пациентът може да се оплаква от всички видове болки в стомаха, включително парене, подуване на корема, болки, запек, гадене, оригване и киселини. Неговите личностни характеристики, които спомагат за определяне на това лекарство са претовареност, преумореност, забързан начин на живот. Той или тя може да бъде деспотичен и лесно да се гневи. Този човек често яде и пие алкохол в излишък. Той желае кафе, пикантни храни, мазни храни и други стимуланти. Лицето, нуждаещо се от Нукс Вомика, е склонно да прекалява с всичко, което допринася за неговите киселини и рефлукс.

Phosphorus- Пациентът се нуждае от хомеопатичен фосфор за киселини в стомаха, ако се оплаква от парене и болки в областта на корема, подуване на корема и чувство на ситост, придружено от голяма жажда за заледени студени напитки, които се връщат назад, скоро след като са се стоплили в стомаха. Оригване и повръщане на несмляна храна са характерни за лицето, нуждаещо се от фосфор. Лицето  често търси компания и привързаност.

Arsenicum album- Лицата, нуждаещи се от Арсеникум Албум за киселини и рефлукс, може да се оплакват от изгарящи болки в стомаха и в хранопровода. Това е съпроводено с болки чак до гърлото. Възможно е да има тежка водниста, жълта диария. При много от симптомите, ще се почувствате по-добре, когато пиете топли напитки като чай или чрез прилагане на горещи компреси. Те могат да бъдат жадни за малки, чести глътки студена вода. Тяхното психическо състояние може да бъде тревожност, нервност и страх да не бъдат изоставени.

Pulsatila- Лицата, нуждаещи се от Пулсатила, се оплакват от чувството на усещане за дупка в стомаха им, придружен от метеоризъм. Те могат да чувстват, че все едно са преяли след хранене и искат да разхлабят дрехите си за облекчение. Те са неженени, обикновено прекалено чувствителни личности. Те се страхуват да не останат сами и търсят много съчувствие. Те могат да имат глад за сладолед, мазни храни и сладкиши, които ги карат да се чувстват по-зле и предизвикват рефлукс.
Carbo vegetabilis- Индивидът нуждаещ се от Карбо Вегетабилис има киселини, характеризиращи се с оригване, подуване на корема, тежест в стомаха и гърдите и стресът от яденето на прости, обикновени храни.  Лицето може да има отвращение към храни като месо, мляко и мазнини. Много често характеристика на индивида е, че има голямо желание за свеж въздух или просто да са в легнало положение по време на атаките. Киселините в стомаха създават горящи болки, простиращи се от стомаха към гърба и пациентът изпитва временно освобождаване от тези симптоми по време на оригване.

Предпазни мерки

Лечението на рефлуксната болест трябва да се осъществи единствено след консултация с лекар специалист! Не се самолекувайте! Ако симптомите не изчезнат, потърсете медицинска помощ.

Автор: д-р Габриела Кехайова

Използвана литература: www.biopoged.com